top of page
  • Obrázek autoraDFM

Fotosoutěž NIKON KALENDÁŘ 2020


Prestižní NIKON KALENDÁŘ 2020 vyšel v již jedenáctém vydání a přispěl Nadačnímu fondu KOMETA na pomoc rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra částkou

242 500 Kč.


Nikon CEE GmbH, odštěpný závod, Praha dne 13. prosince 2019


Dne 12. 12. 2019 proběhlo vyhlášení výsledků 11. ročníku fotografické soutěže NIKON KALENDÁŘ – moje srdeční záležitost. Soutěž na téma „Život je série drobných zázraků“, probíhala od 1. června do 15. září 2019 na webových stránkách www.nikon-kalendar.cz. Odborná porota v čele s předsedou panem Stanislavem Pokorným, členem Asociace profesionálních fotografů ČR, vybrala z celkového počtu 854 přihlášených fotografií padesát semifinálových. Mezi nimi bylo i dvanáct fotografií, které ozdobily vydání prestižního NIKON KALENDÁŘe pro rok 2020. Společnost Nikon využila této události k tomu, aby přítomným hostům oznámila, že po jedenácti úspěšných ročnících je čas soutěž v této podobě ukončit.


Číslo 1 provázelo Nikon kalendář od samého počátku. Poprvé se výsledky vyhlašovaly 11. 11. 2009 a každým rokem se vydával kalendář v počtu pouhých 111 kusů. 11 let jsme se mohli rok co rok těšit na nové fotografie, které ozdobily jednotlivé stránky kalendáře. Večerem v prostorách Barokního sálu, v Místodržitelském paláci v Brně provázel Jirka Wiener, moderátor a hudební a programový ředitel Rádia Krokodýl - nejposlouchanějšího rádia na Jižní Moravě. Kmotry kalendáře byli vyslanci Nadačního fondu KOMETA, hokejisté HK Kometa Brno – Karel Vejmelka a Tomáš Malec. Po křtu následoval prodej vítězných fotografií z kalendáře pro rok 2020, ale i dalších semifinálových fotografií, přítomným hostům.


Celkem se během slavnostního večera vydražilo 142 500 Kč. Společnost Nikon CEE GmbH navíc věnovala Nadačnímu fondu KOMETA na pomoc rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra finanční dar ve výši 100 000 Kč. Fotografie bude možné také zakoupit prostřednictvím stránek www.nikon-kalendar.cz. Cena jedné fotografie je 2 500 Kč. Výtěžek z prodeje fotografií letos pomůže Nadačnímu fondu KOMETA. Nadační fond KOMETA je nestátní nezisková organizace, která vznikla v lednu roku 2015 s cílem podporovat rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra. Hlavním cílem nadačního fondu KOMETA je zvýšení povědomí o problematice autismu, pomoc při výchově a vzdělávání dětí a jejich začleňování do společnosti organizací volnočasových a společenských akcí.

Autory 12 vítězných fotografií v kalendáři pro rok 2020 jsou:

Miloš Nejezchleb - Alopecie, Nikon D850

Marián Kuric - Feeling Good, Nikon D750

Jan Žižka - V zajetí, Nikon D500

Peter Čech - Pozdrav Slunci, Nikon D850

Iva Svobodová - Dorotka, Nikon D800E

Martina Studená - Do nebe, Nikon D610

Zdeněk Vošický - Za dva body, Nikon D800

Martina Petrová - Hmyzí glamour, Nikon D7200

Jana Kupčáková - Gondoliér, Nikon D610

Michal Candrák - ,,V plameňoch,,, Nikon D800

Lucie Drlíková - Hnízdo, Nikon D4

Zuzana Vitvarová - hra o jablko, D90

Absolutním vítězem soutěže se stala Lucie Drlíková s fotografií „Hnízdo“.

Od společnosti Nikon získala šek na nákup produktů této značky v hodnotě 50 000 Kč.


Překvapením i pro samotnou porotu byla skutečnost, že Lucie Drlíková je se svou fotografií součástí exkluzivního Nikon kalendáře již po páté - v letech 2014 (Resignation), 2015 (Last Breath), 2018 (Follow your inner light), 2019 (How you see yourself), 2020 (Hnízdo). A právě poslední zmíněná fotografie, s českým názvem Lucií přinesla největší úspěch – vítězství!


"Poslední soutěžní ročník Nikon kalendáře byl i přes poměrně, oproti minulým letům, nižší účast autorů, opět kvalitativně o stupeň výš. Je to dáno zejména tím, že se soutěže zúčastnili autoři, kteří své fotografie nabízeli buď po celou dobu trvání soutěže každoročně nebo alespoň v posledních několika letech a jejichž rukopis je již porotě velmi dobře znám. Není pochyb o tom, že soutěž Nikon kalendář přinesla i v tomto ročníku prostor pro prezentaci kvalitní fotografické tvorby," zhodnotil průběh letošního ročníku předseda poroty pan Stanislav Pokorný.


Vyhlášením výsledků byla v Místodržitelském paláci v Brně zahájena výstava semifinálových fotografií, která potrvá do 2. ledna 2020. Výstava probíhá pro veřejnost v přízemí Místodržitelského paláce na adrese Moravské náměstí 1, Brno vždy od úterý do neděle mezi 10. a 18. hodinou. Vstupné je zdarma. Do soutěže NIKON KALENDÁŘ 2020 se letos přihlásilo celkem 316 soutěžících, kteří zaslali 854 fotografií. Nejčastěji využívaným modelem fotoaparátu při tvorbě soutěžících byla vynikající FX zrcadlovka NIKON D750. Více o projektu „NIKON KALENDÁŘ – moje srdeční záležitost“ naleznete na www.nikon-kalendar.cz.110 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page