top of page
  • Obrázek autoraDFM

Nová Fuji X-T4

FUJIFILM Corporation (Prezident: Kenji Sukeno) s hrdostí oznamuje uvedení fotoaparátu FUJIFILM X-T4 (dále jen „X-T4“), nejnovějšího modelu řady CSC digitálních fotoaparátů X Series.

X-T4 je vrcholem řady X Series a přináší tak nejvyšší výkon jak v oblasti fotografií, tak i videa. Pyšní se novou závěrkou vyvinutou tak, aby byla rychlá, odolná a tichá. Díky doposud nejrychlejšímu automatickému ostření u fotoaparátů řady X Series v kombinaci s nově navrženým algoritmem nyní můžete zachytit zásadní okamžiky, které vám dřív mohli uniknout. Model X-T4 je první z řady X-T Series, který je vybavený vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS), což zásadně zvyšuje potenciál fotoaparátu jak při pořizování fotografií, tak i při záznamu videí. Samostatný video režim se nyní aktivuje jednoduchým přepnutím kruhového voliče. Díky digitální stabilizaci obrazu ve video režimu jsou zaznamenaná videa krásně plynulá a uživatel se tak může zcela nechat vtáhnout do produkce videa. Nový režim simulace filmu ETERNA Bleach Bypass simuluje tradiční techniky zpracování filmu, které vytvářejí jedinečný vzhled s nízkou saturací a vysokým kontrastem.

X-T4 je výjimečný fotoaparát vybavený IBIS, novou závěrkou a vysokokapacitní baterií. To vše je schované v kompaktním a lehkém těle, což reflektuje původní filozofii celé řady X Series.


Klíčové vlastnosti


Nové výkonné prvky

· X-T4 je prvním modelem v řadě X-T Series, který je vybavený vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS). Pětiosá stabilizace obrazu s účinností 6,5 EV jek dispozici při použití s 18 z 29 XF/XC objektivů, díky novým materiálům, zdokonalené struktuře závěrky pohlcující otřesy a nově navrženým gyroskopickým snímačům, které zvyšují cca 8x přesnost detekce jednotky IBIS oproti modelu X-H1. Stabilizace obrazu pomůže uživateli při nočním focení nebo při dynamickém focení (např. sportovní fotografii) a také usnadňuje zaznamenávání situací, při nichž hrozí větší riziko vzniku otřesů fotoaparátu. Nová IBIS jednotka využívá magnetické uchycení místo uchycení pomocí pružin, což zvyšuje její funkčnost a současně je jednotka zhruba o 30 % menší a o 20 % lehčí než u modelu X-H1.

· X-T4 je vybaven velmi rychlou štěrbinovou závěrkou. Díky nově vyvinutému bezjádrovému motoru s vysokým točivým momentem může závěrka v režimu sekvenčního snímání fotit rychlostí až 15fps, což je nejrychleji na světě*1. Prodleva reakce závěrky je snížená na 0,0035 sekundy. Jednotka závěrky se pyšní dvojnásobnou životností až 300 000*2 cyklů a hlasitost závěrky je v porovnání s X-T3 o zhruba 30 % nižší.

· Baterie NP-W235 má kapacitu, která je zhruba 1,5x větší než kapacita baterie NP-W126S. Její výdrž na jedno nabití se rovná přibližně 500 snímkům při normálním režimu, zhruba 600 snímků na nabití při economy režimu a až 1 700 snímků při použití battery gripu „VG-XT4“*3 včetně dvou dalších baterií.

· X-T4 využívá back-illuminated 26,1 Mpx „X-TransTM CMOS 4“*4 snímač a vysokorychlostní procesor pro zpracování obrazu „X-Processor 4“. V kombinaci s FUJIFILM technologií reprodukce barev vyvíjenou po

více než 85 let v rámci výzkumu a vývoje fotografických filmů dává X-T4 vzniknout rozmanité škále možností, takže můžete reprodukovat scény přesně tak, jak si je vidíte.


Jedinečná technologie reprodukce barev

· X-T4 disponuje novým režimem simulace filmu „ETERNA Bleach Bypass“, který používá jedinečnou FUJIFILM technologii a s její pomocí vytváří univerzální barevné tóny. Nový režim simuluje „bleach bypass“ tradiční techniku zpracování stříbrných halogenidových filmů, vytváří snímky s nízkou saturací a vysokým kontrastem, a tedy nezaměnitelnou atmosférou.

· Stíny a světla mohou být v rozmezí od -2 do +4 upraveny o ½ stupně namísto 1 stupně, což umožňuje vytvořit jemnější rozlišení tónů.

· Automatické vyvážení bílé (AWB = Auto White Balance) je nyní rozšířené o možnosti „White Priority“ a „Ambience Priority“ (navíc k možnosti „AUTO“). Režim „White Priority“ lépe reprodukuje bílou a režim „Ambience Priority“ produkuje teplejší tón.

· Při zvoleném formátu RAW si navíc ke nekomprimované „Lossless Compressed“ verzi můžete zvolit i komprimovanou „Compressed“ možnost.


Zachytí cokoliv

· X-T4 nabízí při použití mechanické závěrky nejrychlejší režim sekvenčního snímání na světě*1: 15 fps v režimu prohlížení a 8 fps při živém snímání. Elektronická závěrka umožňuje sekvenční snímání 30 fps bez blackoutu.

· Očnice je nyní vybavena zamykacím mechanismem, který brání jejímu vytrhnutí nebo uvolnění.

· Díky displeji s rozlišením 1,62 mil. Bodů a možností vyklápění do stran můžete být při snímání nápadití a využívat univerzálnosti fotoaparátu.

· LCD/EVF může využívat Boost mode třemi různými způsoby, Low Light Priority – umožňuje vidět předmět čistě při nízkém světle, Resolution Priority – zobrazuje i ty nejmenší detaily vašeho předmětu a Frame Rate Priority (pouze s EVF) – minimalizuje rozostření ve hledáčku při focení pohybujících se předmětů.

· Režimy Boost/Normal jsou nyní v režimu Economy spojené, což šetří energii a prodlužuje výdrž baterie.


Vysoký výkon

· Nový algoritmus a schopnost zpracování fázové detekce při automatickém ostření vedly ke zrychlení ostření na 0,02 sekundy. Díky tomu zachytíte a budete moci sledovat pohybující se předmět při vysoké rychlosti, a to především při sekvenčním snímání 15 fps v režimu prohlížení a 8 fps v režimu živého snímání.

· Výkon AF sledování také prošel značným vývojem. V porovnání s X-T3 byla rychlost sledování objektů zdvojnásobena.

· Výkon automatického ostření na obličej/oči byl zásadně vylepšen. Tato vylepšená možnost sledování zjednodušila možnost ostření a pořizování portrétů.


Profesionální video funkce

· X-T4 je schopný zaznamenávat video ve Full HD kvalitě při rychlosti 240P, a vytvářet zpomalení až 10x.

· Je-li IBIS ve video režimu kombinován s funkcí digitální stabilizace (DIS), dochází k ještě větší stabilizaci, což je zásadní pro záznam videa při chůzi.

· Režim „IS Boost“ (posílená stabilizace obrazu) zmírňuje lehké otřesy kamery a umožňuje stabilizované natáčení pevného bodu i bez stativu.

· Režim stálého snímání a záznam videa mají oddělené nabídky (menu) a záznam videa je díky rychlé nabídce (Quick Menu) zjednodušený.

· Přibyla funkce „Movie optimized control“ (Optimalizované ovládání videa). Uživatelé mohou nastavit expozici pomocí ovládacích prvků nebo z dotykového panelu. S touto funkcí můžete přepínat mezi režimy STILL/MOVIE (SNÍMKY/VIDEO) na horním panelu, abyste pohotově přepnuli na záznam videa s uloženým nastavením videa.

· Video může být ve stejném formátu zaznamenáno na dvě SD karty současně, čímž vznikne záloha.

· Byla přidána funkce F-Log View Assist pro opravu nízké saturace/nízkého kontrastu videa při natáčení v režimu F-Log. Video je konvertováno do formátu BT.709 pro displej, aby se při záznamu videa snáze dosáhlo správné expozice.

· Funkce „Fix movie crop magnification“ fixuje ořez videa, aby nedocházelo ke změnám v úhlu pohledu, když se přepíná mezi různými video režimy.

· Na fotoaparátu lze u „MIC jack setting“ přepínat vstupní úroveň mezi MIC a LINE. Fotoaparát podporuje externí mikrofony stejně jako LINE vstupy z externích audio zařízení.


Volitelné příslušenství

(1) Battery grip „VG-XT4“ (pouze pro X-T4)

Battery grip je odolný vůči prachu a vlhkosti a je možné ho používat při teplotách do -10 °C. Držák pojme dvě baterie a v kombinaci s třetí baterií v těle fotoaparátu je možné zaznamenat až 1 450 snímků v normálním režimu a 1 700 snímků v economy režimu. Pokud se jedna baterie vybije, kamera plynule přepne na druhou baterii a pokračuje ve snímání, a to i v při sekvenčním snímání nebo záznamu videa.

Grip je vybaven spouští závěrky, joystickem, AEL tlačítkem, AFON tlačítkem, ovládacími tlačítky, Q tlačítkem a Fn tlačítkem, díky čemuž nabízí stejnou kvalitu ovládání a komfortu při vertikálním i horizontálním snímání.

(2) Baterie „NP-W235“

Tato vysokokapacitní baterie je 1,5x výkonnější než baterie NP-W126S, na jedno nabití je možné nafotit 500 snímků při normálním režimu, 600 snímků při economy režimu a až 1 700 snímků při sekvenčním snímání, je-li baterie kombinována s battery gripem „VG-XT4“ se dvěma dalšími bateriemi.

(3) Duální nabíječka baterií „BC-W235“

Tato nabíječka může současně nabíjet dvě baterie „NP-W235“.

(4) Sada krytů „CVR-XT4“

Tato sada krytů je zvláštně navržená pro X-T4.

Sada obsahuje:

1x záslepka na sync terminal

1x záslepka na sáně blesku

1x záslepka na vertikální držák baterie (černý)

1x záslepka na vertikální držák baterie (stříbrný)

1x záslepka na slot paměťové karty

(5) Blesk „EF-X8“

Tento malý blesk je nyní dostupný jako doplňkové vybavení.


*1 K 26. únoru 2020. Při použití mechanické závěrky.

Mezi CSC digitálními fotoaparáty vybavenými snímačem APS-C a výkonnějším, na základě dat FUJIFILM.

*2 Na základě interního testování FUJIFILM.

*3 Všechny údaje nebo snímky na nabití jsou založeny na formátu JPEG a pouze při použití LCD displeje.

*4 X-TransTM je obchodní značkou nebo registrovanou značkou FUJIFILM Corporation.

226 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page