top of page

Fujifilm GFX100RF: Malý fotoaparát s velkým srdcem

Text: Marcel Jašek | Foto: Galina Gordeeva


Cena: 139 990 Kč


23.kbřezna tohoto roku se ve Fantově budově pražského Hlavního nádraží uskutečnil fotografický festival Fujikina Prague, kde byl poprvé oficiálně představen GFX100RF. Jedná se o první kompaktní středoformátový dálkoměrný fotoaparát s vysokým rozlišením. Tento fotoaparát je momentálně nejlehčím modelem celé řady.


Představení nového fotoaparátu od Fujifilmu přineslo víc než jen další číslo v názvu. Model GFX100RF nám ukazuje nový směr, kterým může mířit střední formát. Do menších kompaktních těl, blíže ke každodennímu, běžnému používání. První, čeho si nelze nevšimnout, je podobnost a společná designová filozofie s dalším úspěšným kompaktním fotoaparátem této značky, a to s aps-c modelem X100VI. Hrany těla jsou teď výraznější, což je zásluhou nových možností frézování hliníku. Fujifilm nám slibuje precizně vyrobený fotoaparát s hliníkovým tělem a hmatovými analogovými ovládacími prvky. Věřím, že tomu tak je. Co je pro značku nové a na co mohu upozornit, je samostatný ovladač poměru stran. Tento nový roler na zadní straně těla umožňuje rychle měnit poměr stran fotografií, které budou odpovídat vaší kreativní vizi. K dispozici máme až devět různých možností.


V těle přístroje se nachází 102megapixelový středoformátový snímač typu CMOS BSI, který slibuje dechberoucí dynamický rozsah, hluboké přechody a detaily, které si běžné full-frame přístroje mohou jen přát. Výrobce navíc přidal nejnovější obrazový procesor, díky kterému se fotoaparát nejen rychleji spouští, ale zvládá také svižnější ostření. Díky jeho vylepšeným algoritmům se vyvinulo prediktivní automatické ostření a detekce obličeje/očí. Navíc AF s AI detekcí objektu, která využívá technologii hlubokého učení, rozpoznává širokou škálu věcí, jako jsou zvířata, vozidla a ptáci. Vylepšeno bylo také Tracking AF pro video, které umožňuje snadné sledování objektu pomocí dotykového ovládání. Tělo fotoaparátu je spárováno s objektivem 35 mm f4, který vyčnívá z těla pouhé 3 centimetry a zaujme také mimořádně kompaktním průměrem.


Tento objektiv se skládá z 10 optických členů, uspořádaných do 8 skupin a zahrnuje dva asférické prvky. Je vybaven vestavěnou listovou závěrkou, která umožňuje nastavení expozičních časů od 60 minut v režimu bulb až po 1/4000 sekundy při použití mechanické závěrky. Fujifilm při konstrukci tohoto objektivu využil velký zadní optický člen, který je umístěn velmi blízko snímače.


Může vadit horší světelnost?

Ačkoli GFX100RF nabízí špičkovou obrazovou kvalitu, je třeba si uvědomit, že střední formát má i svá specifika, zvlášť pokud se pustíte do focení pohyblivých scén. Objektiv s ohniskem 35 mm a clonou f4 (ekvivalent cca 28 mm f3,1 na fullframu) poskytuje poměrně široký záběr s příjemně mělkou hloubku ostrosti. Ovšem kvůli absenci optické stabilizace obrazu (IBIS) je při delších časech nutné fotit s větší opatrností.


Při fotografování z ruky tak přichází ke slovu především listová závěrka zabudovaná v objektivu, která při expozici působí výrazně jemněji než klasická mechanická závěrka. To snižuje riziko mikrochvění, které je u velkého senzoru znatelnější. Přesto je třeba počítat s tím, že tento super kompakt nebude ideální pro rychlou akční fotografii. Samozřejmě se můžeme spolehnout na senzor a fotit na vyšší citlivosti ISO. Středoformát si se šumem určitě dobře poradí a kdyby ne, dá se využít odšumování v některém z moderních editorů. Tuhle skutečnost by stálo za to otestovat.


Závěr

Jedním z nejvýraznějších znaků GFX100RF je jeho koncept „vše v jednom“, pevně zabudovaný objektiv, optimalizovaný pro středoformátový snímač.


To je od Fujifilmu odvážný, ale promyšlený krok. Pro mnoho profesionálů, kteří pracují v konkrétních žánrech jako například dokument, reportáž nebo stylizovaný portrét, může být pevný objektiv výhodou. Znamená to menší tělo, méně prachu na snímači a hlavně perfektní sladění optiky se senzorem.


Objektiv má univerzální ohnisko, které je vhodné pro širokou škálu záběrů. Pro ty, kdo chtějí okamžitě tvořit bez starosti s výběrem skel, to může být klíčový argument.


Osobně jsem velmi zvědavý, jak se bude fotoaparát chovat v reálném světě, na papíře vypadá velmi dobře. Možná si budeme jednou připomínat, že Praha byla svědkem zrození legendy. To ukáže čas.



 
 

PŘIHLAŠTE SE K ODBĚRU NOVINEK

Každý fotograf a milovník fotovideo technologií má svůj fotomagazín. Digitální foto magazín!

Děkujeme za přihlášení

© 2020 by OMEGA PUBLISHING / Praha. Veškerá práva vyhrazena! Kontakt: redakce@digifotomag.cz

bottom of page